Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

WordPress Brute Force Çözümü

WordPress web sitelerinizin en büyük sorunlarından birisi Brute Force saldırılarıdır.

Peki Brute Force Nedir ? 

Brute force kaba tabir ile sürekli şifre denemeleri ile yönetim veya önemli giriş kapılarının şifrelerini bulmak için bilgisayar tarafından sürekli kod üretilerek giriş denemeleri yapılmasıdır. WordPress altyapısı dünya üzerinde birçok önemli websitesi için altyapı sağladığından dolayı brute force için çok açık bir ortam. Bu nedenle bir çok wordpress website brute force ataklarla karşılaşmaktadır. Bu tür ataklar wordpress admin şifresine sahip olmak isteyen korsanlar tarafından yapılmaktadır. Websitenize bir çok giriş denemesi yapılması sırasında oluşan yük ile websitrelerinizde yavaşlama yaşayabilirsiniz.

Sorunun çözümü ise oldukça basit. Brute Force atağını önlemek için Captcha by BestWebSoft eklentisini kurarak Bruteforce denemelerinin önüne geçebilmekteyiz.

Giriş yapmaya çalışan kullanıcının bot olup olmadığını anlamak için çarpma toplama bölme gibi işlemler soran eklentimiz sayesinde Bot ile rastgele şifre üretimi yolu ile Brute Force atağı yapılmasının önüne geçebiliyoruz.

Türkçe dil desteği de bulunan eklentiyi https://wordpress.org/plugins/captcha/ adresinden inceleyebilirsiniz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.