Verilerimiz, Anılarımız, Kişisel Bilgilerimiz Ne Kadar Güvende?

0
1443

Hepimiz Facebook üzerinde “Geçmişte Bugün” özelliğini görmüşüzdür. Daha önce paylaştığımız anları, anıları bizlere hatırlatan bu özellik aslında üstünde düşünmemiz için bizlere bir sürü kapı bırakıyor.

Fotoğraflarınızı, videolarınızı istediğiniz kadar yedekleyin, böyle belli aralıklarla normal bir şekilde internette gezinirken bu anıların karşınıza çıkması çok daha ilgi çekici. Peki ama sosyal medya üzerinde paylaştığımız anılarımız ne kadar güvende? Veri kaybı olma imkanı hiç mi yok?

Fidye yazılımı ile kişisel bilgisayarlarımızdaki dosyaları şifreleyerek açılmaz hale getiren bilgisayar korsanlarının daha büyük bir başarı olarak gözükecek olan sosyal medyaya bu şekilde saldırarak tüm verilerin yok olmayacağını garanti edebiliyor muyuz? Hayır. Onlar büyük firmalar öyle şeyler olmaz diye düşünüyorsunuz ama unutmayın o firmaları da insanlar yönetiyor ve insan doğası gereği hatalar yapar…

Fidye yazılımı olmaksızın yapmış olduğunuz bir paylaşım arkadaşlarınızı rahatsız etti ve şikayet edildiniz. Hesabınız kapandığında bu anılar bilgisayarınızda olmadığı için kaybolmayacaklar mı? Peki ya bilgisayarınıza bulaşan bir virüs ile hesabınızı ele geçirip aynı şekilde erişmenizi engellerler ise?

Verilerinizi, anılarınızı kaybetmeniz dışında bu anılarınızı sizden başka kimler inceliyor? Aman beni kim ne yapsın demeyin. Bir toplumu yönlendirebilmek için o toplumdaki çoğu kişiyi inceleyip düşünce yapısı, ince noktalar gibi bir çok araştırma yapmak gerekiyor. Her ülkenin kendi yasal çerçevesi mevcut. Bu yasal çerçeve içerisinde “Güvenlik” söz konusu olduğunda tüm verileriniz talep edilebilir. Yasalar gereği bu verileri vermek zorundasınız. Ne kadar haberlerde vs. Apple kullanıcı verilerini vermiyor gibi basit reklam oyunları yapılsada istihbarat savaşları bugün en büyük savaşlardır. Dolayısı ile verilerimizi, kişilik bilgilerimizi en iyi şekilde korumalıyız.

Her geçen gün dijitalleşen dünyada bu konu oldukça önemli olmakla birlikte bir çok farklı açıdan kendi kişisel güvenliğimizi kendimiz sağlamadıkça devletimizin alacağı tüm güvenlik önlemleri boşuna alınmış önlem durumuna gelmekte…

Her birimiz için daha güvenli, daha mutlu ve daha iyi günler dileklerim ile;
Sağlıcakla kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.