Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Günümüz Şartlarında Ahlak Üzerine – Part 1

Günümüz şartlarında güzel ülkemiz Türkiye’mizde “Ahlak” konusu üzerine yoğunlaştığımızda binlerce farklı sorun ile karşılaşmaktayız. Ahlak ise bizim için sadece “Edep” ten mi ibaret yoksa Gerçek anlamı ile kullandığımızda Neyin doğru neyin yanlış olması ile de mi ilgili…

 

Ahlak sözlük anlamını da elimize aldığımızda Neyin doğru neyin yanlış olduğu ile ilgilidir. Biz ise günümüzde sadece başkalarına karşı davranışı ahlak içine almaktayız. Oysa Ahlak yalnızca başkalarına karşı davranışımız değil kendimize karşı davranışımız ile de ilgilidir. Kendi sağlığına dikkat etmeyip başkalarına karşı iyi davranarak tam anlamı ile ahlaklı olamayız. Ayrıca kendine ahlaklı olmayan birisinin başkalarına karşı ahlaklı olmasını da beklemek ne kadar doğru olur düşünmek elzemdir.

 

Peki kendimize karşı dahi ahlaklı olamıyor iken nasıl arkadaşlarımızın, dostlarımızın, ailemizin, çocuklarımızın bizlere karşı en iyi ahlak ile karşılık vermesini hangi hak ile bekliyoruz?

Tabi eğer biz de;

Ahlak, sürü hayvanının içgüdüsüdür.” Friedrich Nietzsche

bu şekilde düşünüyor isek zaten ailemizdeki kişilerin hatta eşimizin bize karşı ahlaklı olmasını bekliyor isek çok yanlış yerdeyiz demektir. Yine ;

Friedrich Nietzsche’nin “Ahlak ve Etik ile ilgili her sözün arkasında sahtekarlık ararım.” sözünü felsefe edinmiş isek sadece dönüp kalbimizin ve vicdanımızın hala olup olmadığını kontrol etmemizde fayda vardır.

Bu cümleleri felsefe edinmiş kişilerin neden vicdanı veya kalbi var mı? diye bakması gerektiği konusunda aklınızda soru işareti kaldı ise;

İnsanoğlu yalnız başına yaşayamayan bir varlıktır. Dolayısı ile ne olursa olsun çevremizde en az 1 kişi olmalıdır. İhtiyaçlarımızı karşılamak dahi tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değildir. Dolayısı ile her türlü şekilde birilerini sevmek, birileri ile iletişimde olmanın temel kurallarından birisidir başına gelmesini istemediğin bir şeyi başkasına yapmamak. Bütün bunları göz önüne aldığımızda hepimizin yapması gereken ilk şey bellidir.

“Kendimize karşı ahlaklı olmak…”

 

Daha sonra kaldığım yerden devam etmek dileği ile…

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.