Google Algoritma Değişikliği

11 Ağustos 2014
2 min read

Dünya’nın en büyük arama motorlarından olan Google algoritmasında büyük bir değişikliğe gidiyor. Google’da en çok dikkat çeken ayrıntı ise https sitelerinin ilk sıralardan yer alması olacak.

Dünya’nın en büyük şirketlerinden ve aynı zamanda sitelerinden birisi olan arama motoru devi Google kendi algoritmasını değiştiriyor https adı altında baştan sona.

Google, arama algoritmasında önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Güvenli siteler artık arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alacak. Google, https ile başlayan yani ek şifreleme teknolojisine sahip siteleri, arama sonuçlarında en üst sıralarda olmasını sağlayacak.

Zaman zaman arama algoritmasında değişiklikler yapan Google, bu alanda yeni bir hamle hazırlığında. Firmanın resmi bloğunda yayınlanan bilgiye göre arama sonuçlarında güvenli olan siteler daha üstte görüntülenecek.

Bu adımla güvenli internet konusunda önemli bir adım amayı planlayan Google, https ile başlayan yani ek şifreleme teknolojisine sahip sitelere pozitif ayrımcılık yapacak. Günümüzde özellikle bankacılık ve benzeri alanlarda kullanılan bu güvenlik teknolojisi, Google’ın arama algoritmasına etkileyecek bir özellik haline geliyor. Dünya çapındaki internet sitelerinin neredeyse yarısında https teknolojisi kullanılıyor.

Bu teknoloji ek maliyet ve kaynak gerektirdiği için genelde orta ve büyük işletmelerin tercih ettiği bir güvenlik yöntemi. Yapılan algoritma değişikliğinin arama sonuçlarını nasıl değiştireceği bilinmiyor. Ancak uzun vadede arama sonuçlarında ek güvenlik katmanı bulunan sitelerin avantajlı olacağı düşünülüyor.

Hyper-Text Transfer Protocol Secure yani güvenli HTTP protokolü olarak tanımlanan HTTPS’de sunucu ile kullanıcı arasında bilgiler şifrelenerek gönderilir. Bu yüzden bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından takip edilmesinin önüne geçilmiş olur. Ek maliyet ve sertifika kullanımını getiren bu teknoloji özellikle bankacılık ve benzeri işlemlerde uzun yıllardır kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.