Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Tmp Alanı Büyütme – Genişletme

Linux sunucularda çerezlerin tutulduğu ve sunucunuzun daha performanslı çalışmasını sağlayan tmp klasörümüz sunucu ilk kurulduğunda en fazla 512 MB gibi bir değere sahiptir. Dolayısı ile bu alan dolduğunda sitelerde yavaşlama, sunucu loadlarında yükselme ve sonrasında mysql kapanma sorunu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin yollarından birisi de tmp alanının büyütmektir.

Tmp alanını büyütmek için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

nano -w /scripts/securetmp

Komutu ile editörde düzenleyeceğimiz dosyayı açalım. Eğer nano editör kurulu değil ise;

yum install nano -y

komutu ile nano editörünü kurabilirsiniz.

CTRL + W” kombinasyonu ile dosya içerisinde arama yapabilirsiniz. Dosya içerisinde bulunan

$tmpdsksize

kodunu buluyoruz. Bu kodun karşısında yer alan değer tmp klasörünün genişliğini belirtmektedir. 4 GB yapmak için bu değeri;

4096000

değerine yükseltiyoruz. Bu değeri sizin ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

CTRL + X” kombinasyonu ile dosyamızı kaydederek çıkıyoruz. Sunucumuzun tmp alanını büyüttük ancak kontrol ettiğimizde hala büyümemiş görünecektir. O yüzden aşağıdaki işlemleri yapıyoruz;

/bin/umount -l /tmp
/bin/umount -l /var/tmp
/bin/rm -fv /usr/tmpDSK
/scripts/securetmp

Bu komutları yaptıktan sonra tmp alanımız  büyümüş oldu. Ancak Mysql ve Apache hala tmp üzerinden çalışmıyorlar dolayısı ile Mysql ve apache gibi webserver yazılımlarımızı restart ediyoruz.

Tüm işlemlerimiz tamamlanmıştır. cPanelde tmp otomatik boşaltma ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu makalemize göz atabilirsiniz.

Bu yazı cPanele uygun olarak hazırlanmıştır.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Comments (3)

  • Hamzasays:

    7 Aralık 2018 at 11:28

    verdiğiniz kodları tam olarak nereye yazıyoruz başltamı yoksa çalıştıramı bende ikisindede bulunamadı bi yerde hata yapıyorum yardım ederseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.