Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Linuxta Load 1 olunca sunucu durumu kötü mü? Load Kaç olmalı?

Linux sunucularda yük – yoğunluk durumunu load bilgileri üzerinden takip edebilmekteyiz. Windowstaki görev yöneticisinde bulunan Performans kısmının Linux ta ki hali diyebiliriz aslında.

Sorulara tek tek cevap verelim.

 

Linux Load değerini nasıl öğrenirim?

Sunucu root yetkilerine sahip iseniz top -c komutu ile öğrenebilirsiniz.

cPanel kullanan hosting müşterisi iseniz sunucu durumu kısmından sunucu üzerinde ki cpu değerini öğrenebilirsiniz.

 

Load değerim 0.10  0.15 0.12 şeklinde rakamlardan ibaret bu nedir? Bunu nasıl yorumlamalıyım?

Öncelik ile load değerleriniz yukarıdaki gibi ise sunucunuz ile ilgili hiç bir şüpheye düşmeden oldukça performanslı kullandığınızı hatta sunucunuzun size fazla geldiğini söyleyebilirim.

Load (yük) değerlerinin ne ifade ettiğine geçmeden önce neden üç değer olduğuna açıklık getirmek gerekir.Bu değerler bir,beş ve on beş dakikalık load (yük) değerlerinin ortalamasıdır.Yani yukarıdaki çıktı bize sistemimizin bir dakikadır ortalama 0.10, beş dakikadır 0.15 ve on beş dakikadır 0,12 CPU load (yük) değerlerinde çalıştığını göstermektedir.

 

Peki ideal load değerimi nasıl anlayacağım? Load seviyem kaç olduğunda endişelenmeliyim?

İdeal Load seviyesini anlamak için en ideal yöntem otoban – şerit değerlendirmesidir. Her bir işlemciniz sizin için otobandaki yolunuza yeni bir şerit ekler. Tek işlemcili bir sunucu kullanıyorsanız tek şerit yol, 4 işlemcili bir işlemci kullanıyorsanız 4 şeritli bir otobanınız var demektir.

Tek şeritli Otobanda Load değerlerini yorumlayacak olursak

0.00 = Köprümüz üstünde herhangi bir araç bulunmamakta.

0.50 = Köprümüz üzerinde araçlar var ancak kapasitesinin ancak yarısını kullanmakta.

1.00 = Köprümüz dolu ancak araçlar akıcı bir şekilde ilerlemekte ve köprüye girmek için bekleyen araç yok.

1.50 = Köprümüze gelen trafik oldukça fazla olduğundan köprü kapasitemizin neredeyse yarısı kadar trafik köprüye girmek için beklemekte.

Eğer yolunuz 4 şeritli ise tam kapasite için Load değeriniz 4 olmalıdır. Yani sunucunuza tanımlanmış olan çekirdek sayısı ne kadar yüksek ise o kadar çok sunucunuzun yük durumunun yükselmesine izin vardır.

 

Size önerim her zaman %80 kapasiteyi gördüğü anda daha fazla dolmasını beklemeden optimizasyon çalışmalarına başlamanız olacaktır.

Ayrıca bu değerleri kolay bir şekilde takip etmenizi sağlayan Centos için HTOP eklentisinin kurulumuna bakmak isterseniz https://www.mahmutyum.com.tr/linux/htop-kurulumu linkindeki konumuza bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.