Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Linux Speedtest Ölçümü

Linux sunucu kiralamış olan kişilerin merak ettiği şeylerin başında speedtest gelir. Peki Linux Speedtest nasıl yapılır. Özellikle konsolu bulunan sunucular için bash script yada kodlanmış pyhton/perl script var mı?

Evet bu konuyu merak eden bir arkadaş kodlayarak paylaşımını yapmış. Speedtest.net üzerinden yaptığı testler ile sunucu değerlerinizi bu sayede ölçebilirsiniz.  Bu işlemi iki farklı şekilde yapabilirsiniz birisi direk sunucuya dosyanın kurulması ile diğeri ise kurmadan. Size kurmadan speedtest sonucu almayı gerektirecek kodları paylaşacağım.

wget https://raw.github.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest_cli.py
chmod +x speedtest_cli.py
./speedtest_cli.py

Yukarıda ki kodları kullanarak direk olarak dosyayı çalıştırıp testinizi yapabilirsiniz. Dosya yolu üzerinden daha sonra sadece son komutu kullanarak tekrar network speedtesinizi yenileyebilirsiniz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.