Centos 7 Root Şifresini Sıfırlama

Centos sunucularda gerek size ait olsun gerek müşterinize ait olsun bazı durumlarda özellikle klavye kaynaklı sorunlar sebebi ile bazen sunucuya hiç giremez hale gelebiliyorsunuz. Bu yazımızda Centos 7 üzerinde root şifresini nasıl sıfırlayacağımızı adım adım işleyeceğiz.

Öncelikle sunucunuz açılırken boot (yükleme) ekranında iken “e” harfine basarak kernel core kısmında boot düzenlemesi yapmak için edit menüsüne giriyoruz.

Kernel kodlarının açık bir şekilde belirtildiği ve düzenleyebildiğiniz sayfada kernel kısmında ro yazan yeri bulup rw init=/sysroot/bin/sh şeklinde değiştiriyoruz.

Değişiklikleri tamamladıktan sonra Control + X ya da CTRL + X tuş kombinasyonu ile düzenleme kısmından çıkış yapıyoruz. Bu şekilde sunucumuz single user mode üzerinde açılacaktır.

Yüklü olan sistem üzerinde değişiklik yapabilmek için sunucumuz açıldıktan sonra chroot /sysroot komutunu giriyoruz.

Artık sunucu üzerinde root yada diğer kullanıcıların şifresini değiştirebiliriz. root şifresini değiştirmek için passwd root komutunu veriyoruz.

İki defa şifremizi girdikten sonra sistem üzerinde gerekli tüm şifre değişikliklerinin aktif olması için touch /.autorelabel komutunu veriyoruz. Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Artık yeni şifremiz ile sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliriz.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer

Sliding Sidebar

Hakkımda

Hakkımda

Deli dolu, hafif çatlak yay burcu insanı. Teknoloji düşkünü, hayalperest bir insan.

Tweets

Facebook Page