Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Centos 7 Root Şifresini Sıfırlama

Centos sunucularda gerek size ait olsun gerek müşterinize ait olsun bazı durumlarda özellikle klavye kaynaklı sorunlar sebebi ile bazen sunucuya hiç giremez hale gelebiliyorsunuz. Bu yazımızda Centos 7 üzerinde root şifresini nasıl sıfırlayacağımızı adım adım işleyeceğiz.

Öncelikle sunucunuz açılırken boot (yükleme) ekranında iken “e” harfine basarak kernel core kısmında boot düzenlemesi yapmak için edit menüsüne giriyoruz.

Kernel kodlarının açık bir şekilde belirtildiği ve düzenleyebildiğiniz sayfada kernel kısmında ro yazan yeri bulup rw init=/sysroot/bin/sh şeklinde değiştiriyoruz.

Değişiklikleri tamamladıktan sonra Control + X ya da CTRL + X tuş kombinasyonu ile düzenleme kısmından çıkış yapıyoruz. Bu şekilde sunucumuz single user mode üzerinde açılacaktır.

Yüklü olan sistem üzerinde değişiklik yapabilmek için sunucumuz açıldıktan sonra chroot /sysroot komutunu giriyoruz.

Artık sunucu üzerinde root yada diğer kullanıcıların şifresini değiştirebiliriz. root şifresini değiştirmek için passwd root komutunu veriyoruz.

İki defa şifremizi girdikten sonra sistem üzerinde gerekli tüm şifre değişikliklerinin aktif olması için touch /.autorelabel komutunu veriyoruz. Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Artık yeni şifremiz ile sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliriz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.