Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Sunucularda Disk Hızının ve I/O Değerinin Önemi

VPS, VDS, Dedicated kullanan her insanın sunucuda yavaşlık farkettiğinde bakması gereken noktalardan birisi olan disk hızı ve I/O değerinin sunucumuzu nasıl etkilediğini bu yazımızda hep beraber öğreneceğiz.

Normal bir wordpress sitesi bile 1 ziyaretçi bağlandığında en az 100 dosya ile kullanıcı ekranına düşmektedir. Buna Mysql, Php sorgularını da ekleyince diskin I/O değerinin sunucu için ne kadar önemli olduğunu kabaca anlayabiliriz. Doğal olarak bir sistem veya proje planlarken performans bizim için önemli bir etkendir.

Birçok sistem yöneticisi bir servisi veya sistemi devreye alırken disk ile ilgili ihtiyaçlarını düşünürken sadece kapasitesini hesaplarlar. Doğal olarak orta ve uzun vadede yük artıkça dar boğazlar oluşmaya ve performans kaybı gözlemlenir. Bunun yegane sebebi sistemin ihtiyaç duyacağı toplam IOPS değerinin doğru öngörülememesi veya hiç hesaba katılmamasıdır.

IOPS(input/output operations per second) adından da anlaşılacağı gibi bir diskin saniyede yapabileceği maksimum yazma veya okuma sayısıdır.

Web sitesi içinde olsa oyun sunucusu içinde olsa ram ve disk boyutu gibi etmenler dikkate alınırken diskin iops değerinin dikkate alınmaması diğer tüm aygıtlar gerekli ihtiyacı karşılamasına rağmen diskin yetişememesi sebebi ile sunucu üzerinde darboğaz oluşturur. Bu darboğaz sebebi ile sunucuda kasmalar, kullanıcılardan ise şikayetler artmaya başlar. 7200 RPM disk var ise 10K disk ile değiştirmek bile iops değerlerinde büyük değişikliklere sebep olacaktır. Aşağıda 4 Diskin Raid değerlerine ve Disk yapısına karşı iops değerlerini inceleyebilirsiniz. %30 yazma %70 Okuma için aşağıdaki örnekler verilmiştir.

7200 RPM Sas Disk Sonuçları

Raid10

Raid6

Raid5

246iops

128iops

168iops

10000 RPM Sas Disk

Raid10

Raid6

Raid5

385iops

200iops

263iops

15000 RPM Sas Disk

Raid10

Raid6

Raid5

600iops

312iops

411iops

SSD Disk

Raid10

Raid6

Raid5

30769iops

16000iops

21,053iops

Sonuçlardan da anlayacağınız üzere büyük sitelerin veya oyun sunucularının özellikle SSD disk altyapısında olması sunucu tarafında darboğazı önlemek için oldukça önemlidir.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Comments (2)

  • Berk Eroğlusays:

    6 Temmuz 2017 at 17:18

    Merhabalar hocam benim sitemin erişimi giderek artıyor şuan anlık hit 300’e ulaştı. Sunucum VDS ve 7200 RPM SATA RAID-0 olarak geçiyor. Sizce websitem anlık 2000 civarı hiti kaldırabilir mi ? yoksa SSD kesinlikle şart mı ? Bir analiz yaparsanız çok sevinirim.

  • Mahmut YUMsays:

    15 Temmuz 2017 at 12:40

    Bu şekilde direk olarak kesin bir söyleyememekteyim. Maalesef. Diskinizin çalışma hızı, sitenizin sunucuya bindirdiği yük, Sitenizin I/O ihtiyacı gibi durumların tespit edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.