Sunucularda Disk Hızının ve I/O Değerinin Önemi

3 Mart 2017
2 min read

VPS, VDS, Dedicated kullanan her insanın sunucuda yavaşlık farkettiğinde bakması gereken noktalardan birisi olan disk hızı ve I/O değerinin sunucumuzu nasıl etkilediğini bu yazımızda hep beraber öğreneceğiz.

Normal bir wordpress sitesi bile 1 ziyaretçi bağlandığında en az 100 dosya ile kullanıcı ekranına düşmektedir. Buna Mysql, Php sorgularını da ekleyince diskin I/O değerinin sunucu için ne kadar önemli olduğunu kabaca anlayabiliriz. Doğal olarak bir sistem veya proje planlarken performans bizim için önemli bir etkendir.

Birçok sistem yöneticisi bir servisi veya sistemi devreye alırken disk ile ilgili ihtiyaçlarını düşünürken sadece kapasitesini hesaplarlar. Doğal olarak orta ve uzun vadede yük artıkça dar boğazlar oluşmaya ve performans kaybı gözlemlenir. Bunun yegane sebebi sistemin ihtiyaç duyacağı toplam IOPS değerinin doğru öngörülememesi veya hiç hesaba katılmamasıdır.

IOPS(input/output operations per second) adından da anlaşılacağı gibi bir diskin saniyede yapabileceği maksimum yazma veya okuma sayısıdır.

Web sitesi içinde olsa oyun sunucusu içinde olsa ram ve disk boyutu gibi etmenler dikkate alınırken diskin iops değerinin dikkate alınmaması diğer tüm aygıtlar gerekli ihtiyacı karşılamasına rağmen diskin yetişememesi sebebi ile sunucu üzerinde darboğaz oluşturur. Bu darboğaz sebebi ile sunucuda kasmalar, kullanıcılardan ise şikayetler artmaya başlar. 7200 RPM disk var ise 10K disk ile değiştirmek bile iops değerlerinde büyük değişikliklere sebep olacaktır. Aşağıda 4 Diskin Raid değerlerine ve Disk yapısına karşı iops değerlerini inceleyebilirsiniz. %30 yazma %70 Okuma için aşağıdaki örnekler verilmiştir.

7200 RPM Sas Disk Sonuçları

Raid10

Raid6

Raid5

246iops

128iops

168iops

10000 RPM Sas Disk

Raid10

Raid6

Raid5

385iops

200iops

263iops

15000 RPM Sas Disk

Raid10

Raid6

Raid5

600iops

312iops

411iops

SSD Disk

Raid10

Raid6

Raid5

30769iops

16000iops

21,053iops

Sonuçlardan da anlayacağınız üzere büyük sitelerin veya oyun sunucularının özellikle SSD disk altyapısında olması sunucu tarafında darboğazı önlemek için oldukça önemlidir.

Comments

Berk Eroğlu

Merhabalar hocam benim sitemin erişimi giderek artıyor şuan anlık hit 300’e ulaştı. Sunucum VDS ve 7200 RPM SATA RAID-0 olarak geçiyor. Sizce websitem anlık 2000 civarı hiti kaldırabilir mi ? yoksa SSD kesinlikle şart mı ? Bir analiz yaparsanız çok sevinirim.

Mahmut YUM

Bu şekilde direk olarak kesin bir söyleyememekteyim. Maalesef. Diskinizin çalışma hızı, sitenizin sunucuya bindirdiği yük, Sitenizin I/O ihtiyacı gibi durumların tespit edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.