Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Skype’ta sürekli çevrimiçi görünme sorununa kesin çözüm

Son zamanlarda bu konuyla ilgili çok fazla ileti alıyordum. Bu durumu ayrıca kendi kişi listemden de biliyorum. Neredeyse listenin yarısı, çevrimiçi olmadığı halde çevrimiçi görünen arkadaşlarımdan oluşuyor. Skype kullanıcıları için bu durumun çok can sıkıcı olduğunu tahmin edebiliyorum.

Bu durum neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür gibi sorularınızın cevabı, yazının devamında.

Neden?

Bu durumun çeşitli nedenleri olabileceği gibi en belirgin olanı, mobil cihazlarda açtığınız Skype oturumlarının tam olarak kapanmamış olabilme ihtimalidir.
Özellikle Android ve iOs işletim sistemli cihazlarda çalışan sürümlerde oturum kapatma isteğinin sunucuya doğru olarak iletilememesi bu duruma neden oluyor.
Siz oturumunuzu kapattığınızı düşünürken arka planda çevrimiçi kalmaya devam ediyorsunuz. Sunucu, oturum kapatma isteği almadığı için bütün arkadaşlarınıza sizi çevrimiçi olarak gösteriyor. Bir arama ya da mesaj gönderdiklerinde ise arama sesli mesaja yönleniyor, mesaj ise beklemede kalıyor.
Bu durumu çözmek için birkaç yol mevcut:

Nasıl

1- Mobil cihazınızda Skype’ı tekrar açıp, önce durumunuzu görünmez yapıp daha sonra Skype oturumunuzu kapatmayı deneyin. bu en basit çözümdür ancak sorunun devam etme olasılığı yüksektir.

2- Telefonunuzda Skype uygulamasını kaldırıp yeniden yükleyin. Böylelikle veriler sıfırlanacaktır. Sunucu bu şekilde oturum açma isteğinizi doğru şekilde alabilir.

3- Hem bilgisayarınızda, hem de telefonunuzda Skype’ı aynı anda kullanıyorsanız önce bilgisayardan, daha sonra da telefonunuzdan oturumu kapatmayı deneyin.

4- En kesin çözüm: Bilgisayarınızda Skype’ı açın. Ardından her hangi biriyle mesajlaşma penceresini açın ve aşağıdaki komutu eksiksiz yazın. Bu yazışma tamamen Skype sistemiyle sizin aranızda olacak, yazıştığınız kişiye herhangi bir ileti gitmeyecektir.
/showplaces
Bu komutu yazıp gönderdiğinizde Skype sistemi size cevap verecek ve kaç yerde oturumunuzun açık olduğunu size bildirecek.
Eğer birden fazla yerde oturumunuz açıksa, yine aşağıdaki komutu yazıp göndermek suretiyle bütün oturumlarınızı kapatabilirsiniz.
/remotelogout

Bu şekilde sorundan tamamen kurtulmuş olacaksınız. Bu durumdan şikayetçi olan ve çözümü bilmeyen kişilerle de bu yazıyı paylaşabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda, yine bu durum başınıza gelirse aynı adımları uygulayarak gerçek durumunuzu kişi listenizdekilere gösterebilirsiniz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.