Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Mysql Log Silme – expire_logs_days Mysql

Merhaba Mysql günümüzün internet sitelerinde en çok kullanılan veritabanı istemcisidir. Dolayısı ile Bu servis yaptığı işlemlerin loglarını tutar. Mysql Logları ise My.cnf üzerindeki kodlar yardımı ile sunucunun belirli bir düzende kalmasını ve bozulmanın yavaşlamasını sağlayabiliriz.

MySQL servisi aktif olduğu sürece mysql verilerinin tutulduğu /var/lib/mysql klasörü içinde .err uzantılı dosyalar halinde hata kayıtlarını tutar. Yüksek mysql işlemi olan sunucularda hata kodları yüksek derecede yer kaplayabilir ve uzun süre temizlenmediği sürece diskin bozulmasına ya da mysql servisinin durması gibi sorunlara neden olabilir.

Peki Bu Loglar Otomatik Nasıl temizlenir?

2 farklı yöntemimiz mevcut. my.cnf üzerinde bu ayar;

expire_logs_days        = 10 //10 sayısı kaç günde temizleneceğini belirtir

Kodu ile veya ssh üzerinden çözülmek istenirse;

SSH ile sunucunuza giriş yaptıktan sonra mysql servisi ile ilgili işlemler yapacağımızdan mysql yazarak yeniden giriş yapmalısınız.

mysql> show variables like ‘expire_%’

komutuyla şuanki ayarı görebilirsiniz. (0 olarak görünüyorsa hiç silinmiyor anlamına gelmektedir.)

Mysql hata kodlarını günlük temizlemek isterseniz ;

mysql> SET GLOBAL expire_logs_days = <strong>1</strong>; (Buradaki 1 rakamını kaç günde silinmesini istediğinize göre değiştirebilirsiniz.)

komutu ile hata kodlarının her gün silinmesini sağlayabilirsiniz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.