Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

cPanel Nginx Kurulumu

Nginx (“engine x”, enciniks olarak telaffuz edilir); yüksek eş zamanlı çalışma kabiliyeti, yüksek performans ve düşük hafıza kullanımına odaklanılarak tasarlanmış bir Web sunucusudur. Apacheden daha performanslı olduğu için çoğu sunucuda kullanılmaktadır.

cPanel için ücretli ücretsiz bir çok eklentisi ve kurma yöntemi bulunmaktadır. En çok bilinen kurulumu nginxcp’dir. Bu eklenti en son 2010 yılında güncellenmiş günümüz sunucularında çok fazla performans farkı yaratmayan sürümdür. Bu sürümün kendine ait sitesi nginxcp.com adresidir. Buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kurulumu için aşağıdaki kodları kullanmanız yeterlidir.

cd /usr/local/src
wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar 
tar xf nginxadmin.tar
cd publicnginx
./nginxinstaller install

Kaldırmak için ise ;

cd /usr/local/src 
wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar 
tar xf nginxadmin.tar 
cd publicnginx
./nginxinstaller uninstall

Kodlarını kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olan diğer cpanel nginx eklentisi ise Engintron dur. Kendi sitesi engintron.com olan eklenti github üzerinden destek vermektedir. Sürekli güncellenen eklenti günümüzde ücretsiz olarak sunulan en iyi nginx eklentilerindendir.

Bu eklenti Easy apache 4 ile tam uyumludur. Kurulumu için aşağıdaki kodları girmeniz yeterlidir.

cd /  
rm -f engintron.sh  
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/engintron/engintron/master/engintron.sh  
bash engintron.sh install

Panel üzerinden tüm ayarları yapabilirsiniz. Sorunlarınız, sorularınız için https://github.com/engintron/engintron/wiki adresindeki dökümantasyondan faydalanabilirsiniz.

Bu iki eklenti dışında ücretli olan iki eklentiyi daha listemize ekleyebiliriz. Bu iki eklentide ücretli olması sebebi ile sürekli güncelleme alan sağlam nginx eklentilerindendir. Bu eklentiler cpnginx ve apachebooster dir. Apache booster sunucu üzerinde Nginx Proxy ile Varnish Cache birleştirerek çalışmaktadır. Dolayısı ile büyük performans farkları vaad etmektedir. cpnginx ise yalnızca nginx kurulumu ile sitelerinizi hızlandırmayı vaad etmektedir.

Bu eklentileri cpnginx.com ve apachebooster.com adreslerinden inceleyebilir veya satın alabilirsiniz.

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.