Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Bilgisayar Açılışında Bip Sesi ve Anlamları

Bilgisayarımız bazen açılmaz uyarı sesi verir bize yada açılır post ekranına gelince bip diye ses çıkartır.

O umursamadığımız bip seslerini dikkate almamız lazım genelde sabit bi düşünce olarak bilgisayar bip sesini çıkartınca bozuldu anlamını veririz ama sadece bozulan bilgisayar olarak algılarız halbuki bu sesler bilgisayarımızın hangi parçasının sorunlu olduğu hakkında bize ikaz etmektedir.

İşte o bip sesleri ve anlamları:

1 Uzun Bip: Bellek problemidir. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak ve belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 Uzun 2 Kısa Bip: Görüntü hatasıdır. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmemiz gerekir. Ekran Kartı, Ekran Kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problemde olabilir.

1 Uzun 3 Kısa Bip: Görüntü hatasıyla aynıdır.

Sürekli Bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, İşlemci ısısının yükselmeside olabilir. Yalnoz diğer donanım parçalarımızıda kontrol etmemiz gerekebilir.

1 Bip: Bellek tazeleme hatası.

2 Bip: Bellek parite devre hatası.

3 Bip: 64 “BASE” Ram hatası.

4 Bip: Sistem saati hatası.

5 Bip: İşlemci hatası.

6 Bip: Klavye denetleyicisi hatası.

7 Bip: İşlemci ya da Anakart hatası.

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası.

9 Bip: BIOS yongası hatası.

10 Bip: CMOS hatası.

11 Bip: Önbellek hatası.

 

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.