Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Bir Başarı – Günsel Model 1

Günümüzde petrolün zararları, bitecek olması, maliyeti gibi bir çok şey göz önüne alındığında elektrikli otomobil geleceğimizde önemli bir araç olacak. Bir çok elektrikli otomobil geliştirme çalışması haberleri dolaşıyor. Elon Musk’ın ceoluğunu yaptığı Tesla firması dünyada elektrikli otomobil konusunda öncü durumunda olmasına rağmen diğer firmalar duyurularını yeni yeni yaparken Türkiye veya Türk ülkelerinden bu konu ile ilgili çalışma yapan kimse var mı diye merak ederken KKTC Yakın Doğu Üniversitesi ‘nden bu sorumuza hazır yapılmış bir otomobil ile sorumuza cevap geldi.

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel tarafından gerçekleştirildi.Günsel Model 1 olarak adlandırılan otomobil tek şarj ile 350 km yol giderek BMW i3’ü ikiye katlıyor.

gunsel-model-1

Günsel Model 1 Projesi Nasıl Çıktı ?

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi olan Günsel hoca aslına bakarsanız uzun yıllardır yerli otomobil projesinin hayalini kuruyormuş. Ardından geliştirme, kaynak ve imkanları bir araya getirerek Günsel Model 1 isminde yerli otomobili geliştirmeyi başarmış durumda.

Öğretim üyesi Günsel hoca bu hayalini bir misyon olarak kabul ederek uzun yıllar beklemiş ve sonunda somut bir adıma kadar getirmiş. Aracın ismi hocamızın soy adından geldiği gibi, tasarım ekibi bu otomobil üzerinde toplamda 90 farklı çizim yapılmış. Aracın lakabı ise “sessizliğe sür” olarak biliniyor.

BMW i3’ü İkiye Katlıyor

Aracın içerisinde tamamen elektrik enerjisi kullanıldığı gibi, rejeneretif sistemler kullanılarak frenleme esnasında enerji geri kazanımı sağlanıyor. Yani siz yolculuk esnasında her frene bastığınızda şarjınız giderek artıyor. Bu da yolda sürüş imkanını daha da arttırıyor. Ayrıca şasi ve gövdede alüminyum ağırlıklı malzemeler tercih edilmiş.

Şuanda BMW i3 modeli 160 km yol gittiği gibi, tek şarj ile Günsel Model 1 350 km yol yapıyor. Aynı zamanda hızlı şarj teknolojisi sayesinde yarım saat gibi kısa bir sürede bataryası tam dolu olarak tekrar yola çıkabiliyorsunuz. Yani uzun bir yolculuk esnasında 350 km yol yapıp dinlenme tesisinde yarım saat mola vermeniz sizin için yeterli olacak.

Batarya konusunda geliştirmelerin devam ettiğini söyleyen Dr. Suat Günsel ilerleyen günlerde 500 km sınırına ulaşacaklarının altını çizdi. Günsel Model 1 şuanda elektrikli motoru ile 0 km’den 100 km’ye 8 saniye gibi kısa bir sürede erişebiliyor. BMW i3 modeli ise 7.3 saniyede çıkabiliyor. Şuanda aracın üretim süreci hakkında kesin bir bilgi verilmedi.

Hayırlı uğurlu olması dileğiyle..

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.