Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Twitter Hesap Güvenliğinizi Sağlayın

Günümüzde Twitter bir çok kişinin düşüncelerini kısa kısa paylaştığı, tüm insanlarla düşünce alışverişinde bulunduğu önemli platformlardan birisidir. İster kişisel, ister bir şirket olun yaptığınız paylaşımların diğer insanlar tarafından desteklenmesi güzel bir durum. Ama ya hesabınız ele geçirilirse?

Barack Obama, Britnet Spears gibi ünlü kişilerden, British Petrol ve New York Times gibi dünya devi organizasyonlara kadar her türden Twitter hesabı hacklendi. Bu durum sadece güvenlik açığı ve bilgi çalınmasının ötesinde aslında kullanıcının saygınlığını da zedeleyebilecek kadar önemli bir olay.Peki tweetlerinizin veya yönettiğiniz markaya ait hesabın ele geçirilmesini nasıl önlersiniz?

Aslında %100 güvenlik diye bir şey yoktur. Ancak firmadan kaynaklı sorun olmadıkça şifreniz ele geçirilse bile hesabınıza girişleri engellemenin yolları mevcut. Güvenlik için uygulanması gereken bu noktalara dikkat edin.

  • Şifrelerinizi zorlayıcı koyun. Sizi tanıyan kişilerin tahmin edemeyeceği kadar zor şifreler kullanın. Sosyal mühendislik ile hesaplarınızın ele geçirilmesinden korunmuş olursunuz. Ayrıca herkesin kullandığı sanane, 123456, password gibi şifreleri asla kullanmayın. Şifrenizde hem rakamlar hem harfler olsun.
  • Bilgisayarınıza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız hiç bir şekilde o bilgisayardan giriş yapmayın.
  • Halka açık bilgisayarları kullanmayın.

Bu durumlar genel durumlar. Birde Twitter’ e giriş yaparak güvenlik bölümünden telefon onayı, başka yerlerden girişlerde mail bilgilendirmesi gibi özellikleri aktif ederek hesaba girişleri kontrol altında tutun.

Güvende olmanız dileğiyle…

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.