Press ESC to close

Mahmut YUMMahmut YUM Kişisel Blog

Facebook Gizlilik Ayarları

İnternet dünyasında en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden olan facebook sürekli olarak güncelleniyor. Peki tüm bu güncellemeler sonrasında gizlilik ayarları nasıl olmalı? Hangi ayarlar benim istediğim ayarları karşılar gibi akıllarda bir çok soru oluşabiliyor. Bu konuların tamamını bu konuda ele alacağız.

Facebook Gizlilik Ayarları Menüsü

Paylaştıklarımı Kimler Görebilir

1.)İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir?  Gönderilerimizin, paylaşımlarımızın güvenliğini ayarlayabilmekteyiz.  Facebook arkadaşların, arkadaşının arkadaşları, herkese açık ya da özel bir grup insan. Şunu aklınızda tutun, bu ayar eski gönderilerinizi görüntüleyebilecek kitleyi değiştirmez, sadece ayardan sonra paylaşacağınız gönderiler için geçerlidir.

Ayrıca bu ayarı gönderiye özel olarak ayarlayabilirsiniz. Her seferinde bu menüye girmek zorunda değilsiniz.

Kısmından gerekli ayarlamaları aynı şekilde yapabilirsiniz.

2.)Tüm gönderilerini ve etiketlenmiş olduğun şeyleri gözden geçir. Bu linke tıklamak sizi hareketler dökümüne götürür. Bir gönderiyi beğendiğinizde, bir yorum yaptığınızda ya da birini fotoğrafta etiketlediğinizde, yaptığınız işlem bu sayfada görünür. Yaptığınız yorumları bulmak için solda bulunan menüden yorumlar sekmesine bakabilirsiniz. Aynı şekilde beğenilerinizi görmek için beğenmeler menüsüne göz atabilirsiniz. Etiketlendiğiniz fotoğraflara da fotoğraflar menüsünden ulaşabilirsiniz.

3.) Arkadaşlarının arkadaşlarıyla veya Herkese Açık paylaşmış olduğun gönderilerin hedef kitlesini sınırla. Bu ayar ile, 1. maddede yapamadığımız eski gönderilerinizi arkadaşlarınızın arkadaşlarından veya genel internet kullanıcılarından gizleyebilirsiniz. Bu menüyü aktif etseniz bile, arkadaşlarınız eski gönderilerinize erişim sağlayabilirler. Dikkatli olun, bu ayarı geri alamazsınız. Yani eski gönderilerinizin görünürlüğünü değiştirmek isterseniz tek tek değiştirmeniz gerekecektir.

İstediğiniz gönderinin görünürlülüğünü istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Gönderinin sağ üst kısmından açılır menüyü açın, Gönderiyi Düzenle’yi seçin, aşağıdan gönderinizi görebilecek kitleyi seçin.

Benimler kimler iletişim kurabilir? – Bu menüden size arkadaşlık isteği gönderebilecek kitleyi seçebilirsiniz. Arkadaşlarınızın arkadaşları ya da herkes.

Aramada beni kimler bulabilir? – Facebook’ta cep numarası ve mail adresi ile arama yapabilirsiniz. Bu ayarları kullanarak insanların sizi cep numaranızdan ve mail adresinizden bulmasını veya bulamamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Facebook hesabınızı Google, Yahoo ve diğer arama motorlarından kaldırabilirsiniz.

Tüm bu ayarları istediğiniz gizlilik düzenine göre yaptığınızda istediğiniz şekilde sosyal medyada güvenliğinizi sağlamış olacaksınız. Sosyal medyada güzel vakit geçirmeniz dileklerimle 🙂

Mahmut YUM

Lise yıllarında kendi sitesini kurarak Webmaster, Server Manager ve en son olarak Network dünyasının içinde kendi bulmuş bir insan parçası. Hepsi hayal de olabilir.

Comments (1)

  • ideal çalışma iznisays:

    31 Aralık 2016 at 12:31

    Mahmut bey çok işime yaradı facebook’ta gizlilik ayarlarını bir türlü becerememiştim. Sosyal medya sayfaları ilgimi çekiyor sürekli bazı özelliklerin yerini değiştiriyorlar. Önceden yapabildiğim bu gizlilik ayarlarını şu anda sizin sayenizde yaptım. Bakıyorum bazı şeyler eski yerinde durmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.