Apache vs Nginx Benchmark Testi

In Genel
11 Ocak 2017
2 min read

Daha önce uzun bir süre bu benchmarkı yapmak istemiştim. Bugün bunu test etmek için boş vakit bulabildim sonunda. Tüm testler Centos 7 güncel sürümü üzerinde yapılmıştır. 4 GB Ram ve SAS diskli sunucu ile test edilmiştir. Test konusunda hiç bir optimizasyon yapılmadan testler yapılmıştır.

Her iki webserverda da aynı php sürümü ve mysql olarak mariadb kullanılmıştır.

Resimde de görüldüğü gibi php sürümü 5.4.16 olarak kurulmuştur. Nginx sunucuda nginx proxy olarak kullanılmamıştır. Salt nginx üzerinden yayın yapmaktadır.

Bu resimlerden de görüldüğü gibi iki yayın arasında sunucu yanıt süresi arasında 0,24 saniye gibi bir fark bulunmaktadır.

Pagespeed değerleri ise sitelerin optimizasyonuna bağlı olarak hesaplandığından puanlamada değişiklik olmaması normaldir. Ancak Amerika üzerinden gtmetrix ile yaptırdığım testlerin bazı ayrıntılarını sizlerle daha belirli olsun diye paylaşacağım.

Apache üzerinde iken sitenin yüklenme durumunu aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Şimdi de karşılaştırma için Nginx yüklenme durumunu aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Sitenin yüklenmesinde 2,71 den 2,37 ye bir azalma görülmektedir. Sunucunun yanıt süresi site büyüdükçe çok daha etkili olacaktır. O yüzden bu durumu yüksek hit altındayken değerlendirdiğimizde sonuçlar çok daha büyük olacaktır.

Ardından nginx üzerinde yalnızca gzip aktif ederek bir test daha yaptım. Şimdi gtmetrix tarafından oluşturulmuş hazır grafikleri paylaşıyorum.

Bunların üstüne gzip aktif eder etmez pagespeed skorunun 98 olduğunu da sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda sitenin açılması üzerinde nginxin etkilerini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Üstelik nginx cache devre dışı iken bu değerlere ulaşabiliyoruz. cPanel de bile apache webserver i dengelemek için Litespeed eklentisine para ödemekteyiz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda siteleriniz için Google, Youtube, Facebook, Twitter, Linkedin gibi sitelerinde kullandığı nginx kullanmanızı öneririm. Doğru optimizasyon ve yapılandırmalar ile roket hızında bir websiteniz olabilir.

***Tüm testler localsistem markası altında yapılmıştır. Sunucu sponsorluğunu hostazor üstlenmiştir.

Comments

Kani Başpınar

Efsaneler test edilmez ama güzel test teşekkürler kanka 🙂

Tuğrul Turan

Bana sorarsanız apache çok geride kaldı. Inceleme gerçekten güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.